The GOP elite rinocrats are so disconnected they dont realize their base will likely never waste time voting if it doesnt count now. I for one won't ! https://www.washingtonpost.com/politics/trump-co... View MoreThe GOP elite rinocrats are so disconnected they dont realize their base will likely never waste time voting if it doesnt count now. I for one won't ! https://www.washingtonpost.com/politics/trump-concede-republicans-national-security/2020/11/23/af5e6a36-2d3c-11eb-860d-f7999599cbc2_story.html
The reason you can't just vote for a person because of the (R) by their name...they are worse than demonrats, deceivers of deceivers, One World Government/Order demons...
https://lincolnproject.us/tea... View MoreThe reason you can't just vote for a person because of the (R) by their name...they are worse than demonrats, deceivers of deceivers, One World Government/Order demons...
https://lincolnproject.us/team/
Fifty PLUS Years of Math 1965 - 2020
.
Last week I purchased a burger at Burger King for $1.58. The counter girl took my $2 and I was digging for my change when I pulled 8 cents from my pocket and gav... View MoreFifty PLUS Years of Math 1965 - 2020
.
Last week I purchased a burger at Burger King for $1.58. The counter girl took my $2 and I was digging for my change when I pulled 8 cents from my pocket and gave it to her. She stood there, holding the nickel and 3 pennies, while looking at the screen on her register. I sensed her discomfort and tried to tell her to just give me two quarters, but she hailed the manager for help. While he tried to explain the transaction to her, she stood there and cried.
Why do I tell you this?
..
Because of the evolution in teaching math since the 1960s:
.
1. Teaching Math In 1960s
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price. What is his profit ?
.
2. Teaching Math In 1970s
A logger sells a truckload of lumber for $100 His cost of production is 4/5 of the price, or $80. What is his profit?
.
3. Teaching Math In 1980s
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80... Did he make a profit?
.
4. Teaching Math In 1990s
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80 and his profit is $20. Your assignment: Underline the number 20.
.
5. Teaching Math In 2000s
A logger cuts down a beautiful forest because he is selfish and inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the preservation of our woodlands. He does this so he can make a profit of $20. What do you think of this way of making a living?
Topic for class participation after answering the question:
How did the birds and squirrels feel as the logger cut down their homes?
(There are no wrong answers, and if you feel like crying, it's ok. )
6. Teaching Math In 2020
Un hachero vende una carretada de madera para $100.
El costo de la producciones es $80. Cuanto dinero ha hecho?
page=2&profile_user_id=155519&year=&month=
Load More